Images are for reference purposes only and product appearances/colours may vary.
With Galaxy Note10 and Note10+ we've designed a mobile experience that’s like a computer, a gaming console, a movie-tech camera, and an intelligent pen, all in one device. With a tiny, front-facing camera lens, the display is a Dynamic AMOLED that's brilliant in all conditions. Our powerful 7nm processor and 8GB RAM combine to harness incredible speeds. With 2.0Gbps LTE, easily download files, live game, and stream content, in even the busiest of places. Galaxy Note10 and Note10+ take mobile memory to the next level with 256GB storage. Galaxy Note10 and Note10+ have all the camera essentials, from the dual aperture lens to the Ultra Wide Camera, Live focus, and even Scene Optimizer.
| Model | SM-N970F |
| Mobile Network | GSM with LTE |
| Operating System | Android 9.0 Pie |
| Display | Size: 6.3" Resolution: 1080 x 2280 Type: Dynamic AMOLED Multitouch: Yes |
| Storage | Internal: 256 GB Expandable: No |
| RAM | 8 GB |
| Processor | Family: Mongoose M4 and Cortex-A75 and Cortex-A55 Frequency: 2.73 GHz and 2.4 GHz and 1.9 GHz Core Count: 2 and 2 and 4 |
| GPU | Mali-G76 MP12 |
| Rear Camera | Photo Resolution: 12 MP 27mm (wide), 12 MP 52mm (telephoto), 16 MP 12mm (ultrawide) Video Resolution: 3840 x 2160 @ 60 FPS |
| Front Camera | Photo Resolution: 10 MP Video Resolution: 3840 x 2160 @ 30 FPS |
| Sound | Loudspeaker: Yes Headphone Jack: No |
| Wireless Networking | Wi-Fi Standard: 802.11ax / ac / n / g / b / a Dual Band: Yes |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | A-GPS, GLONASS |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Radio | No |
| Sensors | Fingerprint: Yes (ultrasonic under screen) Accelerometer: Yes Gyro: Yes Proximity: Yes Compass: Yes Barometer: Yes |
| Battery | 3500 mAH, Li-Po, Non-Removable |
| Connectivity | USB3.1 Type-C |
| Materials | Front: Gorilla Glass 6 Rear: Gorilla Glass 6 Frame: Aluminium |
| Weight | 168 g |
| Dimensions | 151mm x 71.8mm x 7.9mm |
| Warranty | 1 Year |
Samsung Galaxy Note10, 1080x2280 6.3" Dynamic AMOLED, 256GB Storage, 8GB RAM, 4G-LTE Single Sim Phone with S-Pen, Aura Black
- Product Code: SM-N970F
- Availability:
Out Of Stock
Lead Times:
- In Stock with Progenix: Ready for collection/dispatch once payment clears
- In Stock with Supplier: 1-3 working days until dispatched or ready for collection
- Out Of Stock: Contact us to see if this item will be restocked.
OUT OF STOCK





